Gegužės 20 dieną į Nemuną ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti. Procesą stebėjo Gamtos tyrimų centro ir Druskininkų savivaldybės administracijos specialistai.
„Šiemet jau dešimtas pavasaris, kai kartu su kitomis regiono savivaldybėmis nepertraukiamai kovojame prieš įkyriuosius vabzdžius, biologinėmis priemonėmis mažindami jų populiaciją. Už tai, kad ši kova šiemet nenutrūko, turime padėkoti dabartinei Aplinkos ministerija vadovybei, operatyviai suradusiai tam lėšų. Buvusioji valdžia, planuodama šių metų biudžetą, jas buvo „pamiršusi“. Moksliniai tyrimai rodo, kad sistemingas upinių mašalų naikinimas duoda pastebimų rezultatų – mašalų kiekis ženkliai sumažėjo“ – sako Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.
Šiais metais projektui skirta kiek daugiau kaip 100 tūkst. Eur: valstybės dotacija 70 tūkst. Eur, likusias lėšas – po kiek daugiau kaip 8 tūkst. Eurų – lygiomis dalimis skyrė penkios Pietų Lietuvos savivaldybės: Druskininkų, Varėnos, Lazdijų ir Alytaus miesto bei Alytaus rajono.
Šiais metais preparatas į Nemuną bus pilamas du kartus, iš viso planuojama išpilti 6,5 tūkst. litrų preparato. Antrąjį kartą preparatas bus panaudotas atsižvelgus į mokslininkų rekomendacijas – kaip ir kasmet, jie atliks tyrimus ir stebės upinių mašalų populiacijos rodiklius.
Biologinis preparatas veikia naudodamas natūralias bakterijas, kurios naikina tik tam tikrus vabzdžius – šiuo atveju upinių mašalų lervas. Šios bakterijos yra saugios – jos nekenkia žuvims, moliuskams, kitiems gyvūnams ar vabzdžiams.
Birželio mėnesį suaktyvėjantys upiniai mašalai – visą Pietų Lietuvos regioną kamuojanti problema.
Primename, kad 1999 metais Vyriausybė patvirtino upinių mašalų reguliavimo programą, tačiau 2010-aisiais, panaikinus apskritis, buvo nutrauktas ir programos finansavimas. Nuo to laiko Druskininkų savivaldybės taryba kiekvienais metais po keletą kartų kreipdavosi į Vyriausybę, Aplinkos ir Finansų ministerijas.
2015 metų pabaigoje LR Seimui priėmus Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo pataisas, buvo sudaryta galimybė skirti finansavimą kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos pokyčių stebėjimams ir populiacijos reguliavimo priemonėms.
2016 m. programa buvo atnaujinta, o Druskininkų savivaldybės administracijos specialistams patikėta koordinuoti ir įgyvendinti projektą.