2025-07-01
Atnaujinimo data: 2025-07-01

Globa į gerą keičia ne tik vaikų, bet ir globėjų gyvenimus

first image

Jau šeštus metus Lietuvoje rengiama Globos ir globėjų savaitė, kurios pagrindinis tikslas – skatinti visuomenę atkreipti dėmesį į tai, kokia svarbi yra globa ir vaiko teisė augti saugioje, mylinčioje aplinkoje. Nors visuomenės požiūris į globą pamažu keičiasi, vaikų, laukiančių rūpestingų globėjų, dar labai daug. Druskininkietės Daivos istorija - jautrus priminimas, kaip kartais netikėtas sprendimas priimti vaiką į savo gyvenimą tampa nauja pradžia ne tik jam, bet ir pačiam globėjui.

Paaugliams ypač reikalingas suaugęs žmogus  

Dvi dienos – tiek praėjo nuo druskininkietės Daivos apsisprendimo globoti paauglę, iki mergaitės atvykimo į naujuosius namus.

„Vieną sekmadienio popietę  atsitiktinai užsukau pas giminaičius. Ir pamačiau jų namuose mergaitę. Pažinojau ją iš matymo, dėl tolimų giminystės ryšių, bet apie jos gyvenimą nieko nežinojau. Lyg nujausdama paklausiu, ką ji čia veikia. Sulaukiau atsakymo, kad nuo rytojaus jai bus ieškoma globa. Ilgai nesvarsčiau, iš karto paklausiau, ar galiu ją globoti ir kur turėčiau dėl to kreiptis. Buvo sekmadienis, 14 valanda. Pirmadienio vakarą ji atvyko pas mane į Druskininkus“,  – pasakoja moteris.

Daivos tuo metu turėjo dvi suaugusias dukras. Jos žinią apie globą priėmė ramiai, per daug nedžiūgaudamos, bet leisdamos mamai spręsti, kas yra geriausia.

Moteris sako, kad dėl apsisprendimo globoti iš aplinkinių sulaukė skirtingų reakcijų – vieni gyrė, kiti atvirai klausė kam jai reikia papildomų rūpesčių. Tačiau pati Daiva sako, kad globa niekada nebuvo papildoma našta - nepadėti likimo nuskriaustam vaikui ji tiesiog negalėjo.

„Didžioji dalis nori globoti mažus vaikus, o paaugliui surasti globėją yra labai sunku. Bet tiesa ta, kad paauglių gyvenime privalo būti suaugęs žmogus, į kurį jie gali atsiremti. Taip, paauglys daug ką moka pats, bet jis  – vis tiek vaikas, jam reikia padėti nenuklysti ir susigaudyti gyvenime“,  – įsitikinusi Daiva.

Moteris akcentuoja, kad paaugliai dažnai padaro veiksmus ne todėl, kad nori blogai elgtis, bet todėl, kad tiesiog neturi patirties – jie nenumato pasekmių, pasielgia spontaniškai, o pasikalbėjus jie supranta ir įvertina savo veiksmus.

Kiekvienas vaikas turi savo meilės kalbą

Paklausus, ar Daiva prisimena, kokios buvo pirmosios globos savaitės, moteris atvira – buvo visko: „Reikia suprasti, kad globoti vaiką – visai kas kita, nei auginti savo biologinį. Biologinis vaikas viską tarsi savaime žino ir supranta – ką reikia daryti, kaip reikia elgtis, jis kopijuoja tėvus, žino savo pareigas. Augindamas savo vaiką, tu žinai, kur gali būti griežtesnis, o kur – atlaidesnis. Tai savaiminiai procesai. Tuo tarpu globojamas vaikas į šeimą ateina su savo istorija, su savo patirtimis. Nė vienas vaikas iš šeimos nepaimamas  šiaip sau. Ir tos priežastys dažnai būna labai nelengvos. Bendraudamas su globojamu vaiku turi labai gerai pagalvoti ką ir kaip sakai, kad jo neišgąsdintum, neatitolintum, turi būti kantrus. Aš supratau, kad savo mergaitei turiu duoti laiko ir erdvės, kad ji apsiprastų, priprastų prie manęs ir pasikeitusio gyvenimo. Turėjau leisti jai adaptuotis ir tik tada auginti abipusį pasitikėjimą“.

Moteris akcentuoja, kad visi vaikai – skirtingi. Globėjas niekada nežino, kokius įgūdžius jie turi, kiek nori bendrauti, kokius randus jų širdyje yra palikęs gyvenimas.

„Aš turėjau modelį, kai auginau dukras: turiu duoti laisvės, erdvės, su tam tikromis ribomis, bet nevaržyti, tačiau kitą kartą gali būti ir atvirkštinis variantas – jei duosi per daug laisvės, vaikui gali atrodyti, kad juo nesidomi. Todėl reikia sužinoti jo poreikius – kiekvienas turime savo meilės kalbą. Globėjui svarbu pastebėti, kokia yra vaiko meilės kalba ir ja kalbėti“,  – šypsosi Daiva.

Globos kelyje – svari pagalba  

Įprastai norintys tapti globėjais, mokosi jais tapti. Šis atvejis išskirtinis, nes Daiva mokytis pradėjo namuose jau apsigyvenus paauglei.

„Aš gilinausi, ieškojau informacijos internete, bet man buvo per mažai žinių, todėl kreipiausi į Druskininkų Globos centrą. Sulaukiau labai daug pagalbos: gavau mokymus, patarimų, kaip susidoroti su iššūkiais, padėti vaikui dėl jo psichologinės būklės. Galėjau visada paskambinti Erikai, paklausti, pasitarti, pasiguosti, pasidžiaugti – globos kelyje niekada nebuvau palikta viena“,  – pasakoja Daiva.  Ji įsitikinusi, kad Globos centro mokymai praverstų visiems tėvams.

„Pavyzdžiui kaip paprastai, kantriai, subtiliai, neįžeidžiant pasakyti vaikui pastabas, nubrėžti ribas, kurti ryšį. Per tuos beveik dvejus globos metus aš labai daug išmokau: kantrybės, kaip pastebėti pasikeitusį elgesį, kaip kalbėti. Mes daug kalbėjomės – aš buvau atvira, kad dar tik mokausi ją pažinti ir prašiau man pasakyti, kas jai patinka, ko ji norėtų“ – pasakoja moteris.

Ji juokauja, kad negalima tikėtis, kad paauglys neturės nuotaikų kaitos ar kitų paauglystei būdingų elgesio apraiškų. Patirta buvo visko  –  kaip ir visose šeimose.

„Žinot, kaip yra su paaugliais – suvokimas, tikrasis situacijos supratimas ateina jau suaugus. Bet mes, globėjai, jais turime rūpintis ne tikėdamiesi atgalinio ryšio, nors jis yra smagus, ir aš džiaugiuosi jį gaudavusi, tačiau globėjas pirmiausia turi norėti padėti vaikui“, – sako Daiva.

Moteris atvira –  šeimoje augusi mergaitė nebuvo pirmas jos globojamas vaikas. Prieš keletą dešimtmečių, kai jos pačios dukrytės dar buvo mažos, pusbrolio vaikai neteko mamos. Tuomet ji ėmėsi jiems padėti: nors ir negyveno kartu, tačiau pasikviesdavo vaikus kartu paruošti pamokas, pasikalbėti, pavaišindavo šiltu naminiu maistu. Šiandien jie – jau suaugę, bet ryšys su Daiva išlikęs labai artimas.

Paklausus, ar jei gyvenimo kelyje pasitaikytų vaikas, kuriam reiktų globos, Daiva padėtų dar kartą, moteris net nesudvejoja.

„Dukros sako, gal gana, bet aš nesakau ne. Tikiu, kad mes atsirandame ten, kur turime būti. Iš savo patirties sakau, kad per tokius sprendimus atrandi labai daug savyje, tai labai naudinga patirtis. Neabejoju, kad tie, kurie šiandien galvoja apie globą, vieną dieną tam ryšis. Kviečiu visus kreiptis į Druskininkų globos centrą – ten rasite visus atsakymus, pagalbą ir palaikymą“,  – pokalbį užbaigia moteris.

Galbūt istorija paskatins daugiau druskininkiečių šeimų žengti lemtingą žingsnį apsisprendžiant globoti vaikus?

Visus, kurie norėtų daugiau informacijos, kaip tapti globėjais, kviečiame susisiekti su Druskininkų Globos centro komanda telefonu 0 655 15504 ir 0 659 83969 arba el. paštu [email protected] bei [email protected]

 

Druskininkų Globos centro darbuotojos (iš kairės): Eglė Vasiliauskienė, Erika Sakalauskienė, Raminta Mitrikevičienė: 

"Kiekvienas vaikas nusipelno augti mylinčioje, saugioje ir jį palaikančioje aplinkoje. Deja, ne visi turi galimybę augti su savo tėvais. Kai tai nutinka, vaikams reikalingi žmonės, galintys suteikti ne tik stogą virš galvos, bet ir meilę, šilumą, rūpestį, saugumą.

Druskininkų Globos centras - tai kiekvieno globėjo ir jo šeimoje globojamo vaiko pagalbininkas, kuris padeda spręsti įvairias problemas, atsakyti į rūpimus klausimus, kartu rasti geriausius sprendimus iššūkiams įveikti. Globos centras teikia įvairiapusę pagalbą: psichologines, socialines konsultacijas, mokymus, savitarpio pagalbos grupes, palaikymą ir lydi visą šeimą globos keliu. Esant reikalui, organizuoja logopedų, specialiųjų pedagogų, teisininkų ar kitų specialistų pagalbą, orientuojasi į individualizuotos pagalbos teikimą.

Druskininkų Globos centre dirba globos koordinatoriai, valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atestuoti asmenys, psichologas bei psichoterapeutas. Visa komanda dirba išvien tam, kad kiekviena šeima gautų reikiamą palaikymą, pagalbą, o kiekvienas vaikas – laimingą vaikystę.

Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje yra 17 globėjų (rūpintojų) šeimų, jose globojama (rūpinama) 20 vaikų. Globos centras sudaręs paslaugų teikimo ir bendradarbiavimo sutartis su 2 budinčiais globotojais, kurie bet kuriuo paros metu gali priimti į savo šeimas vaikus, netekusius tėvų globos ar paimtus iš jiems nesaugios aplinkos.

Lietuvoje vis dar trūksta globėjų (rūpintojų) šeimų, įvaikintojų, asmenų, galinčių tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais. 2025 m. gegužės mėnesio duomenimis, Lietuvoje 3230 globėjų šeimose gyveno 4230 tėvų globos netekusių vaikų. Tačiau 1065 vaikai augo globos institucijoje. Kasdien Lietuvoje 6 vaikams reikalingi budintys globotojai ar globėjai.

Jeigu jaučiate širdyje troškimą prisidėti prie vaiko gerovės, svarstote galimybę tapti globėju (rūpintoju), esate pasirengę dalytis savo meile, – pasikalbėkime, susisiekite su Druskininkų Globos centro specialistais ir asmeniškai gaukite Jus dominančią informaciją, nes Jūsų parama gali tapti svarbiausiu vaiko gyvenimo posūkiu". 

Susijusios naujienos